top of page

İstanbul, Washington DC, Londra

1988 yılında İstanbul'da doğdum. Özel Eyüboğlu Koleji'nden International Baccalloriette (IB) okuyarak, çift diploma ile mezun oldum. Hemen arkasından 2005 yılında  üniversite eğitimime başlamak üzere Amerika'nın Virginia eyaletine yerleştim. 2009 yılında University of Virginia'dan uluslarası ilişkiler, tarih ve felsefe okuyarak mezun oldum.

 

Mezuniyetimin ardından, pazarlamacı, araştırmacı, haber editörlüğü gibi bir çok farklı görev tanımı altında çalıştım ve kendim için en heyecan verici kariyeri bulma amacıyla değişik sektörleri tecrübe ettim. Bu arayış sürecinde, Washington Institute for Near East Policy isimli bir think-tank'de uzman öğretim üyeleri ile orta doğu siyaseti üzerine araştırmalar yaparak makaleler yayımladım.  2011 yılında Vaşington Türk Büyükelçiliği'nde çalışmaya başladım. Ticaret Müşavirliği'nin danışmanı olarak üstlendiğim bu pozisyonda Türk-Amerikan diplomasisinin kalbinde yer alma fırsatı edindim. Ekonomi Bakanlığı'nın bir çalışanı olarak hem Amerikan hem Türk iş adamları, bakanlar, devlet büyükleri ve ticari meselelere yön veren merciler ile yakın olarak çalışma şansım oldu.

Dört sene süren bu görevin ardından kariyer değişikliği kararı alarak koçluk mesleği ile alakalı eğitim hayatına atıldım. 

Üç Kıtaya Yayılan Bir Hikaye

Dönüm Noktası

Hayatım, çocukluğumdan itibaren kısmen bilinçli, kısmen bilinçsiz olarak çizmiş olduğum bir yolda 'planım' doğrultusunda ilerliyordu. İyi bir eğitimim, güzel bir işim, rahat bir evim, geniş bir çevrem vardı. Birçok insanın olmak istediği yerde, dünyanın başkenti olarak adlandırılabilecek bir şehirde konforlu bir hayat kurmuştum kendime. Herşey planladığım şekildeydi fakat mutlu değildim. Ters giden birşeyler vardı ve konu üzerine kafa yorduğumda ortaya çıkan sonuç daha önce tamamen gözardı ettiğim bir noktaya götürdü beni: Hayatımın bir anlamı yoktu. Ne kendime, ne de çevreme gerçek anlamda bir katkım yoktu. İşime gidip maaşımı aldığım, bu maaşı da hayatta kalmak için gerekli olan nesnelere ya da işimden dolayı içinde bulunduğum stresi, yorgunluğu ya da huzursuzluğu gidermeme sebep olabilecek aktivitelere harcayan bir düzen içinde kendimi kaybetmiştim.

 

Bu farkındalığı yaşadıktan sonra geri dönüş imkansızdı. Ben de harekete geçme kararı aldım ve işimden istifa ettim. Evimi boşalttım, arabamı sattım ve bu kıtada 10 yıla yayılmış hayatımı üç bavula sığdırarak Türkiye'ye döndüm. Amacım Türkiye'ye dönmek değil, Amerika'dan ayrılmak ve hayatımda yeni bir sayfa açmaktı. Ne yapmak istediğimi ve beni gerçekte neyin mutlu edeceğini bulmaktı. 

''İNSAN KENDİNE DOĞRU SORULARI SORMAYA BAŞLAYINCA CEVAPLARI BULMAK O KADAR DA ZOR OLMUYORMUŞ, BUNU FARKETTİM.'' 

Koçluk

İşimden ayrıldıktan sonra bir süre sadece seyahat ettim. Kendi kendime kalmak ve farklı kültürlerde insanların yaşadıkları hayatları, düzenlerini gözlemlemek bana yeni bir kapı açtı. Kısa bir süre içerisinde, bana iyi gelen, yıllardır arayıp da bir türlü bulamadığım o amacın, insanlara iyi gelmek, destek olmak olduğunu anladım. Bu hedef doğrultusunda Londra'da Coaches Training Institute (CTI)'un koçluk eğitiminde buldum kendimi. Derse yetişmek için aracını durdurduğum Londra'lı bir taksi şöförü büyük bir şans eseri ilk danışanım oldu. Sonra diğerleri geldi.. 

 

2016 yılında tamamladığım bu eğitimin ardından, bir senelik akreditasyon sürecine başladım ve 2017'nin Eylül ayında International Coaching Federation (ICF) tarafından verilen diplomaya kavuşarak, CPCC ünvanını aldım.

 

Londra'da bulunan danışan havuzuma Türkiye'de yaşayan yenileri eklendi. Tüm bunlar olup biterken, offline çöpçatanlık ve ilişki danışmanlığı hizmetleri veren bir şirkete dışarıdan bir koç olarak destek vermeye başladım ve kısa bir süre sonra Koçluk ve Danışmanlık Ekibi'nin başına geçtim. Bu sayede bireysel koçluğun yanısıra, ilişki koçu olarak da yüze yakın danışanın hayatına dokunma şansı edindim. İkili ilişkiler konusunda özel bir tecrübe ve bilgi sahibi oldum.

2018 yılı ile birlikte ikili ilişkiler ve kişisel gelişim konu başlıkları altında edindiğim tecrübeleri ve gözlemlerimi yazmaya başladım. Gerçek Gündem, İndigo Dergisi ve Kadınca Özel'de köşe yazarı oldum ve insanın sevdiği işi yaptığı zaman önünde açılan kapıların ne kadar gerçek olduğunu kendi gözlerimle gördüm. 

2019 yılında Yeditepe Üniversitesi NLP (Neuro-linguistic programming) eğitimimi tamamladım ve edindiğim yeni becerileri toplu seanslar ve seminerler aracılığı ile onlarla insanla paylaştım. Hala da paylaşıyorum... Belki bir tanesinde denk geliriz! 

Misyon

Hayattaki amacım, kendi çevremden başlayarak, sesimin ve kalemimin yettiği her insana özsevgiyi aşılayarak, içlerindeki iyiyi ortaya çıkarmak. Motivasyonum; insanların gerçek potansiyellerinde yaşadıkları bir hayatın kapısını aralamak ve bu şekilde toplumumuzu hepimiz için daha yaşanılabilir, daha huzurlu bir yer haline getirmek. Değerlerin, sevginin ve saygının giderek azaldığı bir dünyada; kaybolan, umudunu yitiren ve gerçek anlamda yaşamayan insanlara; kendine inanan, kalbini tüm canlılara açan ve mutlu olmayı seçen bireylere dönüşme yolunda destek olmak benim bu hayatta en çok istediğim şey.

Vizyon

Ben hepimizin özümüzde iyi niyetli, güçlü, sevgi dolu ve becerikli olduğumuza inanıyorum. Bununla birlikte, hayatın akışı içerisinde bilinçsizce sürüklendiğimiz anların da kaçınılmaz olduğunu düşünüyorum.  Yaşadıklarımızla, başımıza gelenlerle, aldığımız kararlarla özümüzden uzaklaşabiliyoruz ve kendi mutluluğumuzu düşünemez hale geliyoruz. Bu anlarda koçluk ile kendi gücümüzün ve gerçek potansiyelimizin farkına tekrar varabileceğimizi biliyorum. Yazılarımla, verdiğim eğitimlerle ve yaptığım her seansta insanların kalbine dokunarak içlerindeki 'en iyiyi' ve onlar için 'en doğru' olanı keşfetmelerini sağlıyorum. 

bottom of page