© 2023 by Closet Confidential. Proudly created with Wix.com

HAYAT DEĞERLENDİRMESİ

Aşağıdaki alanlarda an itibariyle ne durumdasınız? Her alana 10 üzerinden bir puan verin. (10 en iyi, 1 en düşük.)

Sağlık: Kendinizi ne kadar sağlıklı hissettiğinize, ne sıklıkla hasta olduğunuza, vücut enerjinize ve fiziksel rahatlığınıza bakarak bir değerlendirme yapın.  

Para: Finansal gücünüz ne durumda? İstediklerinizi yapmaya yetecek kadar maddi gücünüz var mı? Kendinizi maddi konularda nasıl hissediyorsunuz?  

Kariyer: Yaptığınız iş sizi mutlu ediyor mu? Sabahları işe mutlu bir şekilde gidiyor musunuz? İlerleme ve yükselme potansiyelinizi de göz önüne alarak bugün sahip olduğunuz kariyer durumunuza bir puan verin.  

Aile: Aileniz ile olan ilişkinizi göz önüne alın. Destek, açıklık, yargısız ve karşılıksız sevgi gibi konuları da aklınızda bulundurarak bir puan verin.  

Aşk: Aşk, ilişki, evlilik, seks... Bu başlığın altını istediğiniz şekilde doldurabilirsiniz. Önemli olan hayatınızın bu alanında kendinizi nasıl bir konumda hissettiğiniz.  

Arkadaşlar: Arkadaşlıklarınızı gözden geçirdiğinizde nasıl bir tablo çıkıyor karşınıza? Dilediğiniz şekilde destek görüyor musunuz? Arkadaşlarınız sizi daha iyi bir insan olmanız için motive ediyor mu? Sizi aşağı çeken, size iyi gelmeyen arkadaşlarınızı hayatınızda bulunduruyor musunuz?  

Fiziksel Çevre: Bu kategoride sorulan, içinde yaşadığınız ülke, şehir ve mahalle olmak üzere, günlük hayatınızı içinde geçirdiğiniz yerler hakkındaki hisleriniz. Buna eviniz ve ev hayatınız da dahil.  

Kişisel Gelişim: Bu kategori kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebiliyor. Kimileri için bilgi ve kültür birikimi, kimileri için din, kimileri için ise spiritüellik anlamına gelebiliyor. Puanlamaya geçmeden önce kişisel gelişimin sizin için ne ifade ettiğini bulun ve ondan sonra hangi noktada olduğunuza karar verin.  

Eğlence ve Hobiler: Boş vakitlerinizi nasıl değerlendiriyorsunuz? Zamanı durduracak kadar kendinizi kaptırdığınız ve keyif alarak yaptığınız hobileriniz var mı?  

 

En düşük puanlamaya sahip olan alanda ne gibi değişiklikler yapabilirsiniz? 

Eisenhower Matrisi

34. Amerikan Başkanı Dwight Eisenhower dünya üzerindeki en verimli hayatlardan bir tanesi yaşadı muhtemelen. Eisenhower'ın işlerini organize etmek ve aksiyon almak için kullandığı son derece basit bir yöntemi vardı. Bu yöntemi kullanarak verimliliğinizi artırmak istiyorsanız, aşağıda yer alan matrisi kullanarak işlerinizi dört olasılık dahilinde ayırmanız gerekiyor. 

1-Hemen yapmanız gereken acil ve önemli işler. 

2-Önemli fakat acil olmayan işler. Bunları daha sonraki bir zamanda yapmak için programlamanız gerekiyor.

3-Acil fakat önemli olmayan işler. Bu işleri sizin yerinize yapacak birini bulup delege etmeniz lazım. 

4-Acil ya da önemli olmayan işler. Bunları elimine etmeniz gerekiyor. 

Bu matrisi günlük, haftalık ya da aylık işleriniz ile ilgili olarak kullanabilirsiniz. Neler yapmanız gerektiğini ve bir seferde hangi işe odaklanmanız gerektiğini kağıt üzerinde size çok net bir şekilde hatırlatan bir matris Eisenhower'ın kullandığı. Kendi işlerinizin başınızdan aşkın olduğunu düşünüyorsanız bir de iki dönem üst üste ABD'nin başkanlığını üstlenmiş olan Eisenhower'ın yerine koyun kendinizi. 

 

İyi eğlenceler! 

 

Kendi Bilişsel Çarpıtmalarınızı Bulun

Dr. David Burns, İyi Hissetmek isimli kitabında, depresyonun nedenlerini ve depresyondan kurtularak kendi duygudurumumuz üzerinde kontrol sahibi olmamız için faydalı teknik ve metotları paylaşmış. Bunlardan belki de en dönüştürücü olanı, aşağıdaki listede yer alan on tane bilişsel çarpıtma. Günlük hayatımızda başımıza gelen her olayda, yaşadığımız tüm duygusal iniş çıkışlarda bu on çarpıtmadan bir hatta birkaç tanesine rastlamak mümkün. Burns bu çarpıtmalar için depresyonun temeli tanımını kullanmış. 

Bu on çarpıtmayı okuyun. Kendinizi kötü hissettiğinizde, yaşadığınız olay ya da durumda bunlardan hangisini uyguluyorsunuz? Çarpıtmayı keşfettiğiniz anda kendinizi daha iyi hissedeksiniz. 

Bilişsel Çarpıtmaların Tanımları

1) Ya hep ya hiç: Olayları siyah ya da beyaz olarak görmek. Eğer performansınız mükemmelin altındaysa, kendinizi tamamen başarısız bulursunuz.

2) Aşırı genelleme: Tek bir olumsuzluğu, hiç bitmeyecek bir başarısızlık gibi görürsünüz. 

3) Zihinsel filtre: Tek bir olumsuz detayı bulur ve onunla uğraşır durursunuz. Gerçekliğe bakışınız bir damla mürekkebin tüm şişedeki suyu bulandırması gibi kararır. 

4)Olumluyu geçersiz kılmak: Olumlu olayların şu ya da bu nedenden dolayı 'sayılmaz' olduğunda ısrar edersiniz. 

5) Sonuçlara Atlama: Vardığınız sonucu destekleyecek kesin kanıtlar olmamasına rağmen olumsuz bir değerlendirme yaparsınız. 

                a) Akıl okumak: Kendinizce varsayımda bulunur, birinin size ters davrandığına inanır ve araştırma zahmetine bile girmezsiniz. 

                b) Falcılık: İşlerin kötü gideceğini öngörür ve kehanetinizin bir gerçek olduğuna kendinizi inandırırsınız. 

6) Aşırı büyütme (ya da küçültme):  Olayların önemini abartırsınız (beceriksizliğiniz ya da başkasının başarısı gibi) ya da minicik kalıncaya kadar küçültürsünüz (iyi özellikleriniz ya da başkasının kusurları gibi). Buna 'dürbün hilesi' de denir. 

7) Duygusal kararlar: Olumsuz hislerinizin aslında gerçeği yansıttığına inanırsınız. ''Hissediyorum, o halde gerçek olmalı.''

8) -meli, -malı cümleler: Kendinizi sonu meli-malı ile biten cümleler ile motive etmeye çalışırsınız. 

9) Etiketleme ve yanlış etiketleme: Aşırı genellemenin uç halidir. Hatanızı tarif etmek yerine kendinize olumsuz bir etiket yapıştırırsınız. ''Ben beceriksizin tekiyim.'' Başka birinin hoşunuza gitmeyen bir davranışında da ''Kahrolası iğrenç herif!'' dersiniz. 

10) Kişiselleştirme: Kendinizi, aslında başlıca sorumlusu olmadığınız bir olayın nedeni olaralk görürsünüz. 

Kitap Önerileri

1. Atomik Alışkanlıklar - James Clear: Alışkanlıklarınızı değiştirmek ve hedeflerinize ulaşmak için. Motivasyon eksikliğinden şikayet edenler, kıramadıkları bir alışkanlıkları olanlar için öneriyorum. 

2. İyi Hissetmek - David Burns: Duygudurumunuzu anlamak ve iyi hissetmek için. Depresyonda olan, kendini kötü hisseden mutsuz her bireyin okuması gereken bir başucu kitabı.  

3. Yeni Bir Dünya / Şimdinin Gücü - Eckhart Tolle: Anda kalmayı öğrenmek için. Geçmişte ya da gelecekte yaşayan, acı çeken, hayatı anlamsız bulan herkes için bir çıkış yolu.  

4. Dört Anlaşma - Don Miguel Ruiz: Stres ve anksiyeteden uzak bir hayat yaşamak için. Kelimelerin gücünü anlamamız ve hayatımızda köklü değişimler yapmamız için harika bir rehber.  

5. Beş Sevgi Dili - Gary Chapman: Sevgiyi nasıl gösterdiğimizi ve aldığımızı anlamak için. İlişkilerinde sorun yaşayan, partnerleri tarafından yeterince sevilmediğini hisseden herkesin okumasında fayda olan bir kitap. İlişkisi olmayanların da eş seçiminde dikkat etmeleri gereken önemli noktalara değiniyor.